Betons ir viens no pieprasītākajiem un biežāk pielietotajiem celtniecības materiāliem pasaulē. Pašlaik pasaulē ik gadu tiek saražoti 4,4 miljardi tonnu dažāda veida betona un šis skaitlis nākotnē tikai augs. Praksē betona veida izvēle bieži vien ir neskaidra, tāpēc zemāk īsumā sniedzam ieskatu par betona izvēles kritērijiem un tā klasifikāciju.
ŠAJĀ LAPĀ:
- — Kas ir betons un kas nosaka tā kvalitāti
- — Betona konsistences klases (S)
- — Stiprības klases (C)
- — Betona izturība un kas to ietekmē
- — Salizturība (F)
- — Ūdensnecaurlaidība (W)
- — Betona blīvums (kg/m2)
- — Kas ir betona piedevas
- — Kā pareizi sagatavot virsmu pirms betonēšanas
Kas ir betons?
Betons ir mākslīgs akmens materiāls, kas izveidots, samaisot cementu, rupjās un smalkās pildvielas un ūdeni, ar disperso vai šķidro piedevu pievienošanu vai bez tām, un kurš iegūst savas īpašības cementa minerālu cietēšanas ceļā.
Betona kvalitāte
Betona kvalitāti, galvenokārt, raksturo ar spiedes stiprības klasi (C) un konsistenci (S). Taču atkarībā no betona pielietošanas un apkārtējas vides iedarbības jāievēro vēl vairāki citi faktori.
- S – betona konsistences klase, kas norāda uz betona maisījuma plūdumu un konsistenci. Plūdums ir betona spēja izplatīties noteiktā formā. S3 ir vidēji plūstošs betons, ko lieto vispārīgiem mērķiem, piemēram, grīdām.
- C – betona stiprības klase, un tās skaitļi norāda uz betona spēju izturēt spiedienu.
Betona kvalitāte, tai skaitā arī stiprība, ir būtiski atkarīga no betona viendabības. Savukārt betona viendabība ir atkarīga no izejmateriālu dozatoru precizitātes, maisītāja kvalitātes un maisīšanas ilguma.
Betona konsistences klases (S) un to pielietojums
Zemāk uzskaitām biežāk sastopamās betona konsistences klases.
S1 konsistences klase
Betons ir stingrs un neplūstošs. To var izmantot gadījumos, kad nepieciešams ļoti liels izturības un kompaktuma līmenis.
S2
Betons ir pietiekami plūstošs, lai viegli piepildītu formu, bet pietiekami blīvs, lai saglabātu formu pēc ieliešanas. S2 klasi var izmantot daudzos būvniecības projektos, tostarp sienu, pamatu, dažādu iekšējo un ārējo betona konstrukciju elementu betonēšanā.
S3
Betons šajā klasē ir daudz šķidrāks, un tas var pašizlīdzināties un aizpildīt smalkas formu detaļas. Tas ir piemērots projektēšanai, kur vajadzīga liela izplūšana un betons ieliešana grūti sasniedzamās vietās. Bieži to izmanto pamatu, sienu, grīdu konstrukcijās.
S4
Apzīmē ļoti plūstošu un viegli pārvietojamu betonu. Tas ir piemērots grūti pieejamām formām vai ieliešanas vietām, kur nepieciešams aizpildīt sarežģītas struktūras vai šauras spraugas.
Betona stiprības klases (C) un to pielietojums
C8/10 stiprības klase
Šis ir ļoti populārs betona maisījums, ko izmanto mājas un komerciālajā celtniecībā. Šo betonu parasti izmanto nestrukturāliem konstrukcijas elementiem, piemēram, terašu plātnēm un celiņiem.
C12/15
Šīs klases betons pārsvarā tiek izmantots dažādiem priekšdarbiem – pirms monolīto pamatu plātņu liešanas nelielu konstrukciju pamatiem, izlīdzinošajām kārtām, grīdu liešanai, celiņu, laukumu betonēšanas darbiem.
C16/20
Visbiežāk to pielieto privātmāju būvniecībā un ar vertikālo smagumu maznoslogotu būvkonstrukciju izveidē. Šīs klases betons ir izmantojams arī betona grīdu izlīdzināšanai, betona un bruģa laukumiem (piemēram, stāvlaukumiem, sporta laukumiem, dzīvojamo namu pagalmiem) un celiņiem, lentveida, pāļu, plātņveida pamatu izgatavošanā, atbalsta sienu izveidē, betona kāpņu, žogu, kolonnu izbūvē. Šīs klases betons nav ieteicams sarežģītu ēkas elementu betonēšanai.
C20/25
Šīs stiprības klases betons tiek izmantots monolītu konstrukciju, kur nav paredzēta liela slodze, betonēšanai – pamatiem, nesošajām sienām, kā arī pārseguma plātņu betonēšanai. Tāpat šis betons tiek pielietots betona laukumu, celiņu, žogu, kāpņu izgatavošanā.
C25/30
Augstas izturības betona maisījums, pateicoties paaugstinātam cementa saturam. Ievērojot pareizu ūdens un cementa attiecību, šīs klases betons ir atbilstošs grīdu izgatavošanai industriālās būvēs. Bieži izmanto dzelzsbetona izstrādājumu ražošanā dzelzsbetona konstrukciju uzstādīšanai, pamatu liešanai, šķērssiju, vertikālo monolīto sienu un pārsegumu izgatavošanai, kā arī baseinu un citu mākslīgo ūdenstilpņu radīšanā. Tāpat šīs klases betons tiek pielietots lidlauku un ceļu izgatavošanai, kur paredzēta ekspluatācija ekstremālas slodzes apstākļos.
C30/37
Pateicoties tādām īpašībām kā augsta elastība un noturība pret slodzi un plīsumiem, izcila salizturība un augsts hermētiskuma koeficients, kā arī ātra sacietēšanas spēja, šī ir izplatītākā betona klase industriālajā celtniecībā, ko izmanto jau būvniecības sākumposmā. C30/37 betons ir piemērots tiltu konstrukciju, hidrotehnisko konstrukciju un dzelzsbetona konstrukciju izgatavošanā, kur nepieciešama atbilstība konkrētām izturības un drošības prasībām. Tāpat šīs klases betons tiek izmantot ēku cokola stāvu un konstrukciju ar augstu paredzamo ekspluatācijas slodzi būvniecībā.
C35/45
Strukturāli spēcīgs, intensīvi lietojams betona maisījums, kas ir ideāli piemērots komerciālām struktūrām un vietām, kurām būs jāiztur intensīva izmantošana. To parasti izmanto strukturālo pāļu un ārējo plātņu un sienu veidošanai. Citi lietojumi ietver komerciālas plātnes, tostarp metāla stiegrojumu, un lauksaimniecības un būvniecības nozares ierobežošanas zonas, piemēram, pagalmus un šķūņus.
C40/50
Stipra betona marka, ko pārsvarā izmanto komerciālos būvlaukumos, kur to izmantos balstu un ceļu pamatu un siju veidošanai. C40 tiek izmantots arī ķīmiski skarbās vidēs, kur papildu spēks spēj cīnīties ar skābām un bīstamām ķīmiskām vielām. Piemēram, saimniecības vircas un septiskās tvertnes.
Betona izturība
Betona izturību var ietekmēt:
- Ūdens/cementa attiecība (w/c).
- Piedevas, piemēram, plastifikatori un šķiedras.
- Nepietiekama maisīšana.
- Nepareiza liešanas tehnika.
- Pastāvīgas vai dinamiskas slodze.
- Ķīmisku vielu iedarbība, piemēram, sārmu un skābju.
- Mitruma līmenis.
- Kvalitatīva projektēšana.
- Kvalitatīva būvniecība, tostarp kvalificēti darbinieki.
Betona salizturība (F)
Attiecas uz betona spēju izturēt sasalšanas un atkaušanas ciklus bez ievērojamas degradācijas vai bojājumiem.
Salizturība ir atkarīga no:
- Ūdens/Cementa Attiecības.
- Piedevām.
- Blīvuma. Augstāks blīvums var samazināt ūdens iekļūšanu betonā.
- Armējums un Konstrukcijas Pielietojums.
Paši salizturīgākie betoni ir Betoni ar īpašām piedevām, kas paredzēti sasalšanas un atkušanas aizsardzībai. Ar augstu spiedes izturību un optimizētu sastāvu. Salizturīgie betoni ir noderīgi ārējās struktūrās, piemēram, ceļos, tiltos, trotuāros.
Betona ūdensnecaurlaidība (W)
Attiecas uz tā spēju neļaut ūdenim vai citiem šķidrumiem iekļūt caur tā struktūru.
Ūdensnecaurlaidība ir atkarīga no:
- Zemākas ūdens/cementa attiecības.
- Poru un plaisu trūkums.
- Īpašu piedevu un papildinājumu piejaukumi.
- Betonēšanas metodes, radot gaisa burbuļus.
Necaurlaidīgākos betona veidus lieto ūdens rezervuāros un dambjos. Pagrabu sienu būvniecībā un tiltu, un tuneļu konstrukcijās.
Betona blīvums
Tā ir masas attiecība pret tilpumu.
- Vieglais betons (blīvums 800–2000 kg/m2), ko pārsvarā izmanto kā siltumu un skaņu izolējošu materiālu vieglās konstrukcijās – grīdām, zem pārsegumiem.
- Normālais betons, kas ir visbiežāk sastopamais betona maisījums (blīvums – 2000–2600 kg/m2), ko pielieto dažādu betona konstrukciju ražošanā.
- Smagais betons – (blīvums ir 2600 kg/m2 un vairāk), ko izmanto salīdzinoši retāk.
Betona blīvums ir atkarīgs no:
- Agregātu, cementa un ūdens proporcijas.
- Gaisa burbuļiem un plaisām betonā.
- Kompaktēšanas metodes.
- Piedevām.
Blīvas betona konstrukcijas tiek izmantotas, lai aizsargātu no radiācijas. Augsts blīvums uzlabo betona ūdensnecaurlaidību, kas ir vēlama rezervuāros un citās mitrumam pakļautās struktūrās.
Blīvi betona veidi piedāvā augstu izturību, kas ir vēlama lielas slodzes situācijās, piemēram, autoceļu un tiltu konstrukcijās.
Kas ir betona piedevas?
Ja betonam ir nepieciešamas papildus īpašības, maisījumā var pievienot arī papildu materiālus un ķīmiskas vielas:
- Plastifikatori – tas padara jaukto betonu apstrādājamāku un brīvi plūstošāku. Ideāli, ja nepieciešams ātri ieklāt.
- Šķiedras – tās var palielināt betona izturību un palīdzēt novērst plaisāšanu.
- Palēninātāji – šīs piedevas palēnina betona sacietēšanas procesu, dodot Jums vairāk laika darbam.
- Paātrinātāji – šīs piedevas paātrina cietēšanas procesu, nodrošinot betona sacietēšanu daudz ātrāk nekā parasti.
Kā pareizi sagatavot virsmu pirms betona uzklāšanas?
Pareiza virsmas sagatavošana ir būtiska veiksmīgai betona izlīdzinošās kārtas ieliešanai:
- Tīrīšana – Virsma ir rūpīgi jānotīra no putekļiem, eļļas, taukiem un citiem netīrumiem.
- Novērtējums – Pārbaudiet virsmu uz plaisām, bojājumiem un citiem trūkumiem. Nepieciešamības gadījumā tos jāremontē.
- Rupjums – Ja virsma ir ļoti gluda, var būt nepieciešams to rupjināt, izmantojot slīpēšanu vai ķīmisko iesmidzināšanu, lai nodrošinātu labāku piesaisti.
- Praimeris (grunts) – Dažos gadījumos var būt vajadzīgs praimeris vai vienkārši sakot gruntēšana, lai uzlabotu betona pieķeršanos esošajai virsmai.
- Izolācija – Ja virsma ir mitra vai tā ir virsma uz zemes, var būt vajadzīga pareiza izolācija vai tvaika barjera.
Kopsavilkums
Izvēloties betonu
Apsveriet gan konsistences (S), gan stiprības (C) klasi Jūsu projektu specifikai.
— Lielāka konsistences klase (S) norāda uz plūstošāku betonu, kas viegli aizpilda sarežģītas formas un spraugas, piemēram, S3 un S4 klases. Mazāka S klase, piemēram, S1 un S2, raksturo betonu ar stingrāku un necaurlaidīgāku konsistenci, kas piemērots konstrukcijām, kurām nepieciešams lielāks kompakts un izturīgs materiāls.
— Lielāka stiprības klase (C) norāda uz augstāku betona izturību un spiediena noturību, tādējādi piemērota prasīgākiem konstrukcijām, mazāka C klase ir piemērota nelielām konstrukcijām un neiegremdētiem pamatiem, kur nav nepieciešama tik augsta izturība.
Palika jautājumi?
Kā vienmēr, konsultēšanās ar būvinženieru vai profesionālu uzņēmumu, kas pieredzējis konkrētā veida darbā, var nodrošināt, ka Jūsu betona maisījumu izvēle būs optimāla konkrētajam būvniecības projektam.