Būvniecība neapstājas – tā ir nozare, kas darbojas visa gada garumā. Tas nozīmē, ka betona maisījumi, betonēšana un segumu ieklāšana ir nepieciešama vienmēr, un tā nevar apstāties sliktu laikapstākļu dēļ. Lai gan betonu var ražot un ieklāt arī aukstā laikā, ir daudzas lietas, kas jāpatur prātā.
Betons+ piedāvā iegādāties betona maisījumus, kas piemēroti gan projektiem ziemā, gan citos gadalaikos. Bet, ja vēlaties noskaidrot, kurš no betona maisījumiem ir vispiemērotākais Jūsu projektam, tad sazinieties ar Betons+, kas sniegs konsultāciju, lai jūtaties pārliecināts par savu izvēli.
Divas lielākās problēmas, kas rodas betonējot aukstā laikā:
- Betons ir jāaizsargā no sasalšanas jau pašā sākumā.
- Betons lēnāk sacietē, kad ir auksts.
Salizturīgs betons ir tāds, kas bez bojājumiem iztur sasalšanas un atkušanas ciklus. Taču ir jāsaprot, ka betona stiprības attīstība ir dinamisks process, kas ir atkarīgs no cementa ķīmiskās reakcijas ar ūdeni
Ar betona maisījumu var manipulēt, lai tas ātri sacietētu un sasniegtu vēlamo stiprību:
- Karsts ūdens – Iestājoties zemākai temperatūrai, lielākā daļa ražotāju ražošanas procesā var sākt izmantot karstu ūdeni, ja tas nepieciešams, lai nodrošinātu minimālo iestrādes temperatūru.
- Ūdens/cementa attiecība: Augsts cementa saturs mazākā ūdens daudzumā nodrošina augstu sākotnējo cementa koncentrāciju, kas paātrina reakciju.
- Paātrinātāji – Nodrošina, ka betonēšana notiek pēc zināmā mērā paredzama grafika.
Izvairieties no šīm biežāk pieļautajām kļūdām, veicot betonēšanu salā
1. Betona ieklāšana uz sasalušas zemes
Betonu nevajadzētu liet uz sasalušas vai ledus un sniega klātas zemes, jo tas nekavējoties un ilgtermiņā ietekmēs betona veiktspēju. Sasalusi vai auksta pamatne palēninās sacietēšanu, pazeminot betona temperatūru. Sasalusi grunts var arī nosēsties pēc atkušanas, kā rezultātā var rasties iespējamas nosēšanās plaisas.
2. Ļaut betonam sasalt
Padomājiet par to šādi: ūdens ledus agregātstāvoklī aizņem vairāk vietas nekā šķidrā agregātstāvoklī. Tāpēc, kad maisījumā izmantotais ūdens sasalst, tas izplešas, radot bojājumus betonā. Dariet visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka betons sacietē pietiekami ātri, lai novērstu sasalšanu.
3. Sildīšanas paņēmienu neizmantošana (vai nepareiza to izmantošana)
Runājot par plakanu konstrukciju, labākais veids, kā pasargāt betonu no aukstuma, ir pēc pabeigšanas to pārklāt ar aizsargājošu pārsegumu. Šajā gadījumā vajadzētu izmantot siltumu, ko betons rada pats no sevis. Pārsegums saglabās betonu siltu pat tad, ja temperatūra būs zemāka par 20 grādiem.
To pašu pārsegumu, ko izmantojat, lai aizsargātu betonu pēc iestrādes, var izmantot arī, lai novērstu pamatnes sasalšanu dienu vai nakti pirms iestrādes, nodrošinot siltāku pamatni, kas radīs ātrāku sacietēšanas laiku.
4. Aukstu materiālu izmantošana
Ir svarīgi ne tikai nodrošināt, lai betona maisījums, grunts un gaiss būtu pietiekami silti, bet arī materiāliem (veidnēm, iestrādēm un instrumentiem), ko izmantojat betonēšanai, jābūt virs nulles temperatūras.
Atcerieties, ka, veicot atbilstošus piesardzības pasākumus, betonu var ieliet aukstā laikā un tas var iegūt pietiekamu stiprību un izturību, lai atbilstu visām prasībām. Maisījums, kas ir pareizi dozēts, ražots, ieklāts un aizsargāts, izturēs aukstos laikapstākļus.
Kāda ir optimālā betona temperatūra aukstā laikā?
Betonēšanai ziemā parasti ir noteikta minimālā betona temperatūra. Ja gaisa temperatūra ir no + 5 °C līdz – 3 °C, betona temperatūrai betonēšanas laikā jābūt vismaz + 5 °C. Ja gaisa temperatūra ir zemāka par -3 °C, betona temperatūrai liešanas brīdī ir jābūt +10 °C.
Neliels sals naktī – Ietekme uz betonu
Jebkurš betons ir jāaizsargā no sasalšanas, tāpēc viss tikko ielietais betons ir nekavējoties jāaizsargā. Betona temperatūra liešanas brīdī nedrīkst būt zemāka par 5ºC. Būs gadījumi, kad betons piegādes brīdī nav ar šādu temperatūru, un, ja vēlaties turpināt betonēšanu, Jums būs jāizlemj, vai šādos apstākļos varat pienācīgi aizsargāt betonu.
Nepieciešamā aizsardzība ir salizturīgi pārsegumi un izolēti veidņi, koka veidņi paši par sevi bieži vien nodrošina pietiekamu izolāciju, un, ja tos izmanto sijām, kolonnām un sienām, vienīgais nepieciešamais papildu piesardzības pasākums ir atklātās virsmas nosegt ar izolācijas materiālu vai uzlikt pagaidu pārsegus un nodrošināt apsildi ar sildītājiem.
Pirms ieklāšanas vienmēr pārliecinieties, ka pamatnes, veidņi, armatūra un visas transportēšanas vai ieklāšanas iekārtas nav apledojušas un apsnigušas.
Sazinieties ar Betons+, kas sagatavo un piegādā visa veida betona maisījumus dažāda lieluma privātiem un mazā biznesa būvobjektiem. Viegla un ērta pasūtīšana on-line visā Latvijā – https://betonsplus.lv/sazinaties/.